Modyfikacja szablonu przy pomocy motywu potomnego
Produkt responsywnych stron szablonowych w swoim działaniu opiera się o:
- system WordPress - umożliwia zarządzanie treścią na stronie
- szablon wizualny (motyw) - graficzna nakładka na system WordPress, która decyduje w jaki sposób wyświetlane są wprowadzone do systemu dane. Krótko mówiąc cały wygląd strony.
- wtyczka asariPLUG - serce całego systemu, które spina system WordPress i bazę danych asariWEB umożliwiając wyświetlanie ofert i obsługę wszystkich funkcji związanych z wyszukiwaniem oraz prezentacją ofert i firmy.
Każda strona responsywna posiada własne konto FTP. Zaletą stosowania systemu WordPress i oddzielnych miejsc hostingowych dla każdej strony jest możliwość wprowadzania dowolnych modyfikacji do stron RWD. Czy to poprzez odpowiednie wtyczki, Ustawienia szablonu lub modyfikacje kodu.
Aby zachować wszystkie swoje zmiany i móc bez przeszkód modyfikować szablony przy zachowaniu możliwości ich aktualizacji zaleca się korzystanie z motywów potomnych. Są to szablony, które odwołują się do szablonu, który mają zmieniać i zawierają w sobie tylko zmienione względem niego pliki i uzupełnienia styli css.
Twórcy systemu WordPress udostępniają dokumentację dotyczącą tworzenia motywów potomnych - link do dokumentacji. Najważniejsze w trakcie ich tworzenia jest wskazanie do jakiego szablonu mają się odwoływać poprzez odpowiednią edycję pliku ze stylami (style.css).
Szablon potomny daje możliwość modyfikacji wyglądu i mechanizmów szablonu głównego bez kopiowania i modyfikowania całego szablonu głównego.
Nie dziedziczy jednak po głównym konfiguracji widgetów i innych ustawień z bazy danych. "Potomność" polega tylko na dziedziczeniu plików.
Motywy potomne do pobrania
Aby zacząć modyfikować swój szablon przy użyciu motywu potomnego można stworzyć go samemu przy pomocy wskazanej powyżej dokumentacji lub skorzystać z gotowych wzorów, które znajdują się poniżej do pobrania.
Pliki motywów potomnych do pobrania
Po pobraniu pliki należy rozpakować i wrzucić poprzez ftp do katalogu /wp-content/themes/
Po wgraniu motywu należy go jeszcze uruchomić z poziomu WordPressa w menu Wygląd > Motywy
Edycja motywu potomnego
Motyw potomny edytujesz przy pomocy wybranego edytora i klienta ftp. Może to być na przykład darmowe Total Commaneder i Notepad++
Pomocna instrukcja znajduje się również pod poniższym linkiem:
https://developer.wordpress.org/themes/advanced-topics/child-themes/